Morderstwo – wypadek 6 stycznia na Piotrkowskiej w Łodzi.

W dzień Trzech Króli na rogu Piotrkowskiej i Brzeźnej / Radwańskiej popełniono morderstwo. Taką kwalifikację czynu stosuje się wobec pijanego kierowcy, który spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Tym razem będzie to motorniczy tramwaju. Pan motorniczy uczynił sobie defiladę na czerwonym świetle, trafił samochód osobowy, przejechał po pieszych przechodzących po przejściu, i pojechał sobie dalej. Zatrzymali go dopiero pasażerowie których wiózł…
Oczywiście – wypadek mógł mieć podłoże nie tylko w alkoholu, mógł też być czynnik techniczny, wszak motorniczy nie prowadził zbyt nowego tramwaju.
Codziennie w kraju zdarza się wiele wypadków, niektóre z ofiarami śmiertelnymi. Niedawno w Kamieniu Pomorskim kierowca BMW zabił 6 osób – prawdopodobnie rozmyślnie wjechał w grupę pieszych kłócąc się z pasażerką. I było to działanie rozmyślne a nie ograniczone alkoholem i narkotykami które pan kierowca zażywał.
Ten wpis nie powstaje jednak po to by dołożyć się do posłusznego chórku głosów agitujących za podniesieniem kar dla pijanych kierowców. Mówi się o konfiskatach aut, o zajęciu majątku na poczet kar, o stworzeniu zagrożenia utraty dorobku życia przez pijanego kierowcę. Oczywiście jest to polityczny bełkot pod publiczkę, doskonale wiadomo jak trudno jest prowadzić wobec różnych cwaniaczków windykacje komornicze tak samo trudno byłoby wykazać co z majątku należy do pijaka, a jeszcze trudniej zająć mu majątek który ma wspólny z żoną czy kuzynostwem. Znam kilka przypadków gdzie nieruchomość po babci czy dziadku dziedziczyła kilkunastoosobowa grupa synów, córek, wnucząt i prawnucząt, jeden z moich znajomych odziedziczył 1/46 kamienicy ! I co jeśli by zachlany spowodował wypadek to kamienica zostanie zajęta i poszkodowanych majątkowo zostanie 45 osób tylko dlatego, że są w jakiejś formie spowinowaceni ze sprawcą ? A nie utrzymują z nim nawet kontaktu ?
Ten wpis jest po to by zaakcentować coś innego.
Dość bełkotu i propagandy.
Wypadek na Piotrkowskiej daje doskonałą okazję do przykładnego ukarania wielu osób. Nie tylko motorniczego ale i kilkudziesięciu osób które zamiast udzielić rannym pomocy, robiły smartphonami zdjęcia, które prowadziły pojazdy poruszające się w okolicy wypadku. Skrzyżowanie jest monitorowane, więc tożsamość tych osób powinno dać się łatwo ustalić.
A dlaczego ich karać ?
Bo jest paragraf! I to niejeden ! Istnieje obowiązek udzielenia pomocy !
art. 162 kk:
§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

A jak kto ma ochotę niech sobie poczyta jeszcze :
art. 44 ustawy prawo o ruchu drogowym
art. 4 ustawy o państwowym ratownictwie medyczny
art. 207 kodeksu pracy
art. 93 kodeksu wykroczeń.

I nie ma co gadać głupot, że świadkowie byli w szoku, bo człowiek w szoku nie wyciąga telefonu i nie robi zdjęć ofiar !
Oczywiście, część świadków jest również poszkodowana i wymaga pomocy psychologicznej, ta część jest właśnie w szoku, i takich się nie karze.
Kilkadziesiąt osób które miały na tyle trzeźwe umysły by fotografować, publikować na facebooku, z naruszeniem godności osób poszkodowanych powinny być surowo pociągnięte do odpowiedzialności.
I jest tu wspólna płaszczyzna dla pasażerki BMW prowadzonego przez pijanego i naćpanego kierowcę. Była nie tylko świadkiem a jednocześnie poszkodowaną. Była też współwinna bo pozwoliła prowadzić człowiekowi w takim stanie, oraz dodatkowo kłóciła się z nim. A wiadomo, że kłócenie się z kierowcą może uniemożliwić mu poprawne prowadzenie pojazdu.
Zatem dość tolerancji dla obojętności, znieczulicy, akceptacji dla pijanych kolegów, znajomych którzy usiłują dokonać zabójstwa wsiadając za kółko. I również dość tolerancji dla degeneratów którzy zamiast pomagać fotografują.

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>