Święte Święta

Jak co roku nadeszła Wigilia. Przedświąteczny tydzień wypełniony był bieganiem, a to za prezentami, a to za porządkami, a to ostatnimi sprawkami w pracy, by mieć spokojną głowę na Święta. Część osób wzięła wolne, by mieć więcej czasu na owo bieganie, niektórzy zaś się nagle pochorowali – by również mieć więcej czasu na bieganie. Świąteczni dezerterzy. Może to i dobrze, że ludzie dom stawiają ponad pracę, choć taka dezercja bywa zaraźliwa, umyka się potem od obowiązków nie tylko pracą nadanych. Zmyka się z uczelni, ucieka od koleżeńskich spotkań, a kiedyś i od rodziny, od własnego domu, bo na końcu drogi dezertera liczy się tylko on.
Świąteczne bieganie motywuje do wydawania pieniędzy w nieprzemyślany sposób, kupowania lichych prezentów. Temu sweter, tamtemu zegarek. Szybko, szybko. To może jeszcze szampon. I krem do rąk. I paczkę podpasek. A zaraz. Może nie wypada podpasek. Może jeszcze nie wypada. Czy aby na pewno nie wypada ? Przydadzą się tak samo jak krem i szampon i nawet bardziej niż piąty zegarek. Coraz trudniej kupić prezent, bo w czasach rozwiniętego konsumpcjonizmu każdy wszystko już ma.
Od kilku lat zachęcam, by w miarę możliwości robić prezenty. By pisać prawdziwe kartki pocztowe, zamiast kopiować wierszyki z Internetu. Czasem lepiej nie napisać wcale, niż odwalić byle jak. A samodzielnie zrobiony prezent zawiera cząstkę siebie podarowaną drugiemu człowiekowi. Zawiera uświęcony czas. I nie przebije go żaden gotowy, drogi, fabryczny kupiony przedmiot. Święta – jeśli mają zachować swój magiczny czar, święta jakiekolwiek – każdej religii i każdego narodu – będą świąteczne gdy będziemy pamiętać o ludziach, a nie o rzeczach dla nich.

1 komentarz do Święte Święta

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>