Co się stało z Twoją składką.

List. Kolorowy, barwy firmowe, ładny logotyp. Kusi. Otwieram. Złożone na pół kartki. Otoczone reklamą. Na niej bóbr z lupą, przez lupę widać napis – Co się stało z Twoją składką.
Rozkładam kartki, czytam, no właśnie, co się stało.

Ano, zabrano Wam korytko to piszczycie. I nie piszcie do mnie, że jesteście biedni a ja z Wami, bo od dawien dawna mam Was tam, gdzie nie sięga światło. Ze składki na ZUS uznaję część chorobową, a z tego co Wy z mej składki dostajecie nie uznaję ani grosza – po prostu dobrze się na kilka lat ustawiliście by czerpać z pieniędzy obywateli.
Trudno, umieliście to zrobić, to zrobiliście. Wiem doskonale, że nie dostanę od Was żadnej emerytury, co najwyżej matematycznie wyliczoną jałmużnę, więc traktuję moje środki w Waszym OFE jako stracone. „Moje środki” – nie tak dawno pewien obywatel chciał się z OFE wypisać i zabrać „swoje środki” by zarządzać nimi samemu. Sąd Najwyższy orzekł, że to niemożliwe, bo to nie są jednak jego środki tylko „dobro publiczne”. Gratuluję Panowie, dzięki temu orzeczeniu SN możecie nawet podważyć ustawową dziedziczność tych środków – przecież dobra publicznego się nie dziedziczy.

Więc mi tu nie płaczcie wizerunkiem bobra z lupą.
Kilka lat pobieraliście 7% za zarządzanie środkami u Was ulokowanymi. Potem 3,5%, Świetnie. Inwestujecie nasze środki w obligacje, akcje.
Kupa roboty prawda ?
Tę samą kupę roboty wykonuje zwykły makler któremu mogę powierzyć moje środki, by je inwestował. Tylko indywidualny spec z dobrego biura maklerskiego pobiera 0,2 % prowizji. Zakładając, że co miesiąc przynosiłbym mu stałą kwotę za którą kupowałby akcje czy obligacje kosztowałby mnie 12×0,2 = 2,4 %. Czyli ponad procent mniej niż Wy. Oczywiście gdyby działał agresywnie, kosztowałby mnie więcej ale i ja bym na tym był do przodu. A kupując za moje środki raz w miesiącu walory byłby tańszy, mimo, że działa detalicznie a nie hurtowo jak Wy.
Więc mi tu Panowie nie płaczcie, a po prostu weźcie się do roboty.

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>