Nowy Świat

Coraz mniej osób ma ochotę cokolwiek tworzyć. Realizują wyznaczone w życiowym rytuale zadania, jest im dobrze. Zapytani co sądzą o… odpowiadają, że to nie ich dziedzina. I nie jest istotne, czy pytam o politykę, naukę czy gastronomię.
Może to po prostu tak musi być, że kończąc edukację zaczynamy się zamykać. Nie chcemy już, zmęczeni nauką, nowej wiedzy. Nie chcemy kieratu edukacji, pragniemy stabilizacji i spokoju, mamy po prostu dość.

Ludzie stają się coraz mniej wymiarowi. Dawniej mieli poglądy, dziś coraz taniej je sprzedają. Oczywiście, to nie jest tradycyjna sprzedaż. Nikt nie płaci im 2,50 za zaniechanie myślenia o tym czy owym. Po prostu zapytani wycofują się do swojej norki, gdy pytani są za często, wolą stale nic nie wiedzieć, byleby dać im spokój. Wolą na odczepne kupić od akwizytora to co przyniósł byleby sobie już poszedł. A dziś akwizytorem jest też prasa, radio, telewizja.

Zamykając swoje głowy spłaszczamy świat. Ziemia znów przestaje być okrągła. Ludzie z wielowymiarowych zmieniają się w punkty. Punkt nie jest określany wektorem. Jest po prostu punktem – atomem, albo i kwarkiem. Punkt nie jest rozciągnięty od do. Nie ma zainteresowań, nie pokrywa przestrzeni. Punkty są jednakowe. Nieciekawe..

Są jeszcze ludzie chmurki. Tacy ulotni, wielokształtni, z poglądami, twórczy, zaradni. A potem spacyfikowani prozą życia kurczą się. Kilku zaledwie odpornych, tak wielu zaś stanie się punktami.

A gdy już przerażająca większość będzie potulną kropką, Ziemia stanie się naprawdę znów płaska.

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>