Prosta reforma parlamentarna

Krótko i konkretnie.
Uposażenie posła zawodowego wynosi niecałe 10 tysięcy złotych.
Dieta poselska to około 2,5 tysiąca złotych.

Poseł zawodowy to taki który nie wykonuje innej pracy, lub ewentualnie ma urlop bezpłatny. Taki poseł powinien się przykładać do pracy, bo nie ma nic innego do roboty.
Poseł niezawodowy – to przykładowo prezes banku. Pobiera dietę, nie dostaje uposażenia, bo ma swoją, niezłą pensję. Często jest brany za lobbystę.

Pomysł jest prosty i oparty na zasadach obowiązujących w innych zawodach – nauczyciela, pielęgniarki, prawnika, elektryka itd.

Zakres zmian :
1. Poseł nie może łączyć pracy w sejmie z praca zawodową. Może mieć bezpłatny urlop.
2. Wybory odbywają się we wrześniu. Kadencja trwa 4 lata, i zaczyna się w marcu.
Sześć miesięcy od wyborów trwa kurs przygotowawczy. Po sześciu miesiącach następuje obowiązkowy egzamin z języka ojczystego, historii, wiedzy o społeczeństwie, podstaw ekonomii, i co najważniejsze – z protokołu dyplomatycznego.
Kto zda – zostaje posłem zawodowym, dostaje uposażenie i dietę, czyli 12,5 tysiąca miesięcznie.
Kto nie zda – jest posłem amatorem za 2,5 tysiąca miesięcznie. I ma prawo do poprawki egzaminu raz na kwartał.
Egzamin jest pisemny, jawny i publiczny, przygotowany w formie testu jednokrotnego wyboru, komisja egzaminacyjna jest złożona z profesorów uczelni wyższych, nie więcej niż 1 profesor z uczelni.
Posłowie poprzednich kadencji nie są zwolnieni z egzaminu, co 4 lata każdy musi zdać test kwalifikacyjny – niezależnie czy był już posłem czy nie.

I przyjęciem tej reformy wywali się z parlamentu nieudaczników, darmozjadów, oraz podniesie poziom życia politycznego. Rzadziej będą gafy, mylenie flagi, niewłaściwe zachowanie i gadanie głupot. Nawet kłamstwa polityczne będą bardziej wyszukane, bo jak ktoś na podstawach ekonomii nauczy się dodawać i mnożyć, nie będzie wciskał kitu jak w przypadku obniżenia składek do OFE.
Dotychczasową kwotę około 11 tysięcy złotych miesięcznie na utrzymanie biura poselskiego otrzymają jedynie posłowie zawodowi.

I jeszcze jedno.
Waloryzacja wynagrodzeń posłów odbywa się według formuły :
kwota waloryzacji najniższej emerytury jest równa kwocie podwyżki diety poselskiej.

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>